Co trzeba wiedzieć o pożyczce gotówkowej?

W trudnej sytuacji pożyczka gotówkowa może pomóc w rozwiązaniu problemów, które czasami spadają na nas z zaskoczenia. Czy jednak warto pochopnie podejmować decyzje o zadłużeniu się? Co trzeba wiedzieć, nim zdecydujemy się pożyczyć pieniądze? 

Po pierwsze – pożyczka to nie kredyt

Termin kredyt gotówkowy jest często stosowany wymiennie z terminem pożyczka gotówkowa. To nie są synonimy. Pożyczka obejmuje dwie strony umowy. Pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę. Warto wiedzieć, że pożyczkodawcą może być również osoba fizyczna. W momencie, gdy kredytu gotówkowego może udzielić tylko bank. 

Kolejnym znaczącym elementem, jaki odróżnia kredyt od pożyczki, jest cel udzielenia kredytu. Kredytu udzielane są przeważnie na konkretny cel. Pożyczkodawca nie musi znać celu na jaki zostanie przeznaczona pożyczka. Cel pożyczki jest dowolny i pożyczkobiorca może przeznaczyć pożyczone środki na dowolny cel bez obowiązku tłumaczenia się tak, jak jest w przypadku kredytów. 

Czy RRSO ma znaczenie?

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Co to znaczy? Jest to całkowity koszt pożyczki, który ponosi pożyczkobiorca. W skład tej kwoty wchodzą prowizje, oprocentowanie, ubezpieczenie oraz wszystkie inne opłaty, których zażąda bank. 

Czy warto brać pożyczkę? 

Jest to pytanie, które powinni zadawać sobie wszyscy, którzy przymierzają się do zaciągnięcia pożyczki. Trzeba pamiętać, że pożyczka gotówkowa to poważne obciążenie dla miesięcznego budżetu domowego. Zastanawiając się nad zaciągnięciem zobowiązania trzeba przemyśleć, czy chwilowa przyjemność nie będzie miała poważnych konsekwencji.  

Zastanawiając się czy pożyczka gotówkowa jest korzystna warto wziąć pod uwagę również czas na jaki zostanie udzielona, minimalna i maksymalna kwota, która mażemy otrzymać, okres spłaty, wymagania formalne, które należy spełnić starając się o pożyczkę. Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na atrakcyjność pożyczki. 

Umowa to podstawa

O konieczności czytania umów chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Każda transakcja, która naraża nas na koszty powinna być poprzedzona nie tylko przeczytaniem umowy, ale dokładną jej analizą. Umowę trzeba dokładnie i w całości zrozumieć, by nie poczuć się zaskoczonym jakimś szczegółem, którego nie zrozumieliśmy, czy który nie zwrócił naszej uwagi.

Kolejna ważna rzecz, o której należy pamiętać, podpisując umowy, to zdrowy rozsądek. Umowy, które są zawierane pod wpływem emocji przeważnie nie przynoszą nic dobrego. Emocje nie są dobrym doradcą przy zaciąganiu zobowiązań. Takie decyzje należy podejmować po dokładnej analizie, a nie pod wpływem emocji.