Pożyczki pozabankowe – czy to dobry wybór?

Życie potrafi zaskakiwać nie zawsze pozytywnie. Nagła choroba, czy też awaria sprzętu w domu, często wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Większość osób żyje od wypłaty do wypłaty, zatem o oszczędnościach może tylko pomarzyć. Co w takiej sytuacji zrobić i czy dobrym rozwiązaniem jest pożyczka pozabankowa na raty?

Pożyczki pozabankowe na raty – co warto wiedzieć?

Pożyczka pozabankowa udzielana jest przez instytucje parabankowe. Mogą być to np. instytucje finansowe. W tym przypadku warto pamiętać, iż takie formy pożyczkowania mogą być udzielane zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo. Ich zaletą jest zdecydowanie łatwiejszy dostęp. W większości można je uzyskać przez internet na dowód. W przeciwieństwie do kredytów bankowych pożyczki pozabankowe nie muszą być przeznaczone na konkretny cel, zatem instytucja finansowa, która ich udziela nie wymaga od wnioskodawcy, aby ten wykazał cel, na który chce wydać pieniądze. Kolejną zaletą jest możliwość wzięcia pożyczki np. na raty comiesięczne, przez co klient zyskuje możliwość rozłożenia płatności na wygodne raty.

Dla kogo dedykowana jest pożyczka parabankowa?

Pożyczki pozabankowe są dedykowane dla osób dorosłych, najczęściej  od 18 do 65 roku życia. Do starania się o pożyczkę wystarczy dowód osobisty i stałe źródło zarobkowania. Nie potrzeba tutaj zwykle umowy o pracę również umowy cywilnoprawne, czyli praca na umowę zlecenie jest respektowana, jeśli spełnia się kryterium dochodowe. W celu weryfikacji tożsamości przesyła się zwykle 1 grosz na podany rachunek bankowy. Potem wystarczy już poczekać kilka minut na weryfikację. Informację zwrotną odnośnie udzielenia pożyczki w wysokości wybranej na suwaku na stronie internetowej, otrzymuje się na podany w formularzu numer telefonu. Instytucja może również zaproponować pożyczkę w kwocie niższej niż wnioskowana. Jeśli posiada się długi, to trudno jest uzyskać pożyczkę, a wniosek najczęściej jest odrzucany. Wyjątkiem są jedynie pożyczki udzielane z udziałem żyranta, który w razie niespłacania przejmuje dług. Są to tak zwane pożyczki bez BIK. Oczywiście spłata jednej pożyczki drugą nie jest dobrym wyjściem, a osoba poświadczająca musi mieć czystą historię kredytową.

Podobnie, jak w tym przykładzie – pożyczki pozabankowe na raty są doskonałym wyborem szczególnie dla osób, którym zależy na szybkim otrzymaniu kredytu. Tak naprawdę wstępną decyzję można otrzymać już w kilka minut. Samo staranie się o pożyczkę jest również bardzo łatwe. Warto tutaj zauważyć, że nie trzeba mieć stałej umowy o pracę. W tym przypadku wystarczą stałe dochody, np. renta czy świadczenia z MOPS-u.