Koszty kredytu hipotecznego pod lupą

Coraz więcej osób buduje domy i kupuje nieruchomości. Niestety wszystko to wiąże się z koniecznością wydania niemałych kwot, na co nie każdego jednak stać. Trudno jest o postawieniu własnych czterech kątów czy też kupno wymarzonego mieszkania, jeśli nie posiada się wystarczającej kwoty do pokrycia wszystkich kosztów, a jest ich naprawdę dużo. Wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny, dzięki któremu możliwe będzie wybudowanie domu czy też kupienie gotowego lokum. Zaciągnięcie kredytu powinno być jednak bardzo dobrze przemyślane, gdyż jest to długoletnie zobowiązanie. Spłata kredytu jest rozłożona na kilkadziesiąt lat – najczęściej na co najmniej dwadzieścia.

Długoterminowy kredyt, czyli hipoteka na dom

Niektórzy stronią jak tylko mogą od dobrze opisanego tutaj kredytu hipotecznego, ale czasami nie ma innego wyjścia i jest to nieuniknione, jeśli chcemy przykładowo wybudować dom czy też kupić mieszkanie. Kredyt hipoteczny jest długoterminowym kredytem bankowym, który ma konkretne przeznaczenie. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka na rzecz banku, która wpisana jest do księgi wieczystej nieruchomości. Kredytem jest zatem zakup lub budowa nieruchomości. Pożyczane jest najczęściej minimum kilka tysięcy złotych na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. W Polsce banki udzielają kredyty mieszkaniowe nawet na 35 lat, ale znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kredyt na 15-20 lat. Im dłuższy jest okres kredytowania, tym z większymi odsetkami trzeba si liczyć i oczywiście z większym ryzykiem pojawienia się jakichś problemów z terminową spłatą.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się ze stałej marży banku i ze zmiennej stawki WIBOR. Kolejną kwestią jest wkład własny. Może nim być nie tylko gotówka i oszczędności, ale też środki zgromadzone na rachunkach bankowych, premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej, wartość rynkowa działki, wpłaty na poczet ceny zakupu czy udokumentowane poniesione koszty budowy. W dniu podpisania umowy klient płaci zwykle prowizję za udzielenie kredytu i jest to jednorazowy wydatek. Jest ona procentem od pożyczonej kwoty, a jej wysokość może być różna w zależności od banku – od zera do czterech procent. To jednak niejedyna opłata związana z kredytem hipotecznym. Dochodzą do tego jeszcze dodatkowe opłaty w postaci wyceny wartości nieruchomości, kontroli kredytowanej nieruchomości i aneksu do umowy. Ten rodzaj kredytu może być spłacany w ratach równych lub malejących. Można zatem wybrać opcje spłacania w pierwszej kolejności przede wszystkim odsetek lub spłatę w postaci równych rat kapitałowych.